Lakásbiztosítás kalkulátor 2023

A lakásbiztosítás az utóbbi időben, a lakáspiac felfutása alatt lett közkedvelt, köszönhetően az égbe szökő lakásáraknak, hiszen ekkora érték biztosítására a havi szinten párezer forint igazán nem sok, cserébe viszont káresemény után nem a saját költségvetést kell megcsapolni a helyreállításhoz, hanem a biztosító fizeti a munkálatokat.

Gyakran Ismételt Kérdések

Egy ingatlan egyrészt otthon, másrészt pedig komoly érték is, amire vigyáznunk kell a lehető legtöbb eszközzel. Balesetek esetén kár keletkezhet benne, és ha nem tudjuk ezt megakadályozni, az kiadást jelent – esetenként igen nagyot. A lakásbiztosítás abban segít, hogy tehermentesíti a családi vagyont az ilyen károk fedezésétől, és szinte azonnali segítséget jelent a bajban.

Jó, ha tudod, hogy lakásbiztosítást nem csak tulajdonosként, hanem bérlőként is köthetsz, és meg is éri, hiszen a lakásban esett károkat ugyanúgy megtéríti, mint a vagyontárgyaidban történteket. Mivel ma Magyarországon számos biztosítótársaság kínálja ezt a biztosítástípust, érdemes körültekintőnek lenned, mielőtt aláírod a szerződést, hiszen rengeteg ajánlat közül választhatsz. Nézd át a legfontosabb jellemzőket, és úgy dönts, hogy az a leginkább megfeleljen az adott ingatlannak!

A lakásbiztosítás megkötésének legegyszerűbb módja az online ügyintézés, vagyis igen, lehetséges. Meg kell adnod néhány alapadatot az ingatlanról, ami csupán néhány percet vesz igénybe. A kívánt adatok általában a következők:

  • az építés éve
  • a település
  • az utca neve és a házszám
  • az ingatlan típusa
  • a falazat típusa
  • a tetőszerkezet típusa
  • az ingatlan mérete
  • ha volt ilyen, akkor az előző biztosítás díja

A lakásbiztosítások összehasonlítása után egyszerűen kiválaszthatod, hogy melyik lakásbiztosítás felel meg a leginkább az igényeidnek. Érdemes arra is figyelned, hogy csak az ingatlant, vagy a benne lévő ingóságokat is szeretnéd-e biztosítani, hiszen alapesetben ez utóbbi nem tartozik bele a szolgáltatások körébe. Emellett azt is vedd figyelembe, hogy melyik biztosítónál milyen kedvezményeket kaphatsz, ha ugyanis van már biztosításod, akkor az adott biztosító egy másik típus megkötésekor kedvezményes díjakat biztosíthat a számodra. Ennek ráadásul az az előnye is megvan, hogy nem kell több biztosítóval is kapcsolatban állnod, vagyis egyszerűbb lesz az ügyintézés.

Attól függően, hogy milyen kiegészítő szolgáltatásokat veszel igénybe egy biztosítás megkötésekor, többféle lehetőség van, ami szerint fizetni fog a biztosító. Az alapbiztosítás általában a következő esetekben:

  • tűzkár (robbanás, tűz)
  • időjárás okozta károk (beázás, villámcsapás, viharkárok)
  • geológiai károk (földrengés, üregbeomlás, földcsuszamlás)
  • idegen tárgy okozta károk (jármű becsapódás, fa rádőlése)

Az ingatlanban kár számtalan forrásból származhat, így érdemes a lehető legtöbb lehetséges esetre biztosítani az ingatlant. Éppen ezért a legtöbb biztosítónál számtalan kiegészítés kérhető az alapbiztosításhoz, amik a következők lehetnek:

  • lopáskár, rablás, vagy vandalizmus
  • csőtörés, vagy vezetékes vízkár
  • üvegkár
  • villámcsapás okozta másodlagos kár
  • oltás, mentés, romeltakarítás
  • kárenyhítés költségei
  • iratok elvesztése esetén pótlás
  • lakáskulcs elhagyása miatt történő zárcsere
  • az ingatlanba bejelentett vállalkozás vagyontárgyai

A lakásbiztosítás kiegészülhet felelősség- és balesetbiztosítással is, ami a szerződésben megjelölt személyeket ért balesetekre vonatkozik.

Káresemény megtörténte után be kell azt jelenteni a biztosítónál, amit megtehetsz online is, de a megfelelő formanyomtatványt személyesen is beadhatod, emellett abban az esetben, ha bűncselekmény történik, azt a rendőrségen is be kell jelentened, és erről rendőrségi jegyzőkönyvnek is készülnie kell. Ezek után a biztosító időpontot egyeztet Veled a károk felméréséről, majd megállapítják a kártérítési összeget, és ha elfogadod, akkor átutalják a megadott folyószámládra, ha viszont nem, akkor fellebbezést kell benyújtanod.

Jó, ha tudod, hogy többféle bejelentés létezik. Ilyen például a felelősségi kár bejelentése, ami a legtöbbször autóbaleseteknél fordul elő, és az erre vonatkozó bejelentőlapot a felelősségét elismerő károkozó tölti ki. Ugyanez létezik lakásbiztosításnál is, valamint az ingóságokra is vonatkozik külön kárbejelentő lap, ahogy a nemesfémből készült értéktárgyakra is, és még sorolhatnánk; a biztosítótól függ, hogy pontosan mire vonatkoztat külön nyilatkozatot.

Igen, a legtöbb banknál feltétel egy lakáshitel igénylésekor, hogy lakásbiztosítást kell kötni a hitel mellé, de nem kell aggódnod emiatt, hiszen egyrészt ezzel nagyobb biztonságban lesz az otthonod, és te is, másrészt az összege elenyésző a lakáshitel törlesztése mellett; általában párezer forint. Fontos viszont tudnod, hogy a bank azt is megszabhatja, hogy a biztosítás milyen káreseményeknél nyújtson fedezetet, viszont ezt nem vagy köteles elfogadni. Ha találsz egy kedvezőbb ajánlatot, ami megfelel a bank feltételeinek, akkor máshol is megkötheted a szerződést, csupán arra kell figyelned, hogy a biztosítás kedvezményezettje a bank legyen; ezek után a bank évente ellenőrizni fogja, hogy megkötötted-e újra a biztosítási szerződésedet.

A biztosítók minden évben automatikusan indexálják a szerződéseket, ami másképp fogalmazva azt jelenti, hogy felülvizsgálják a biztosítási összegeket és az ehhez kapcsolódó díjakat, majd meg is emelik őket, mert csak így tudják biztosítani, hogy az ingatlanod és a biztosításba foglalt ingóságaid az inflációt követve legyenek biztosítva, vagyis a tényleges értéküket kapd meg egy esetleges káreseményt követően. A biztosító legalább 60 nappal a biztosítási forduló előtt minden évben értesítést küld majd Neked az indexálás megtörténtéről. Lényeges információ, hogy ha nem értesz vele egyet, akkor az indexálást nem vagy köteles elfogadni, és ha ez az eset áll fenn, akkor erről legalább 30 nappal a forduló előtt írásban kell értesítened a biztosítót.

A lakásbiztosítási szerződés alapesetben egy évre szól, és a biztosító automatikusan hosszabbítja meg további egy évre minden forduló idején, kivéve akkor, ha Te felmondod azt. Előfordulhat, hogy a felmondás után túlfizetés marad a biztosítónál vezetett számládon, ekkor írásban kell kérned a fennmaradó összeg visszafizetését. A szerződés felmondására a biztosítási évforduló előtt legalább 30 nappal van lehetőséged, és ehhez szükséged lesz a lakásbiztosítás-felmondó nyilatkozatra, amelyen a következőknek kell szerepelnie:

  • a neved
  • a címed
  • a születési helyed és annak ideje
  • a szerződésszám, vagy kötvényszám
  • a biztosító neve
  • a biztosítás típusa

Fontos, hogy nem bonthatod fel jogszerűen a szerződést, ha csak egyszerűen nem fizeted a díjakat, hiszen amíg a szerződés él, köteles vagy fizetni, és ezt a biztosító be is hajthatja rajtad, méghozzá vagy a fizetési határidőtől számolt 60 napos türelmi időszakra, vagy akár az egész évre vonatkozóan. Emellett azzal is számolhatsz, hogy abban az esetben, ha nem teljesíted a biztosító jogos követelését, akkor az kiadhatja egy követeléskezelő cégnek a tartozásodat, ami csak tovább emeli annak összegét, hiszen számos költséggel jár, és végül így is, úgy is behajtják azt rajtad. Nem érdemes kockáztatnod, inkább figyelj a határidőkre, és mondd fel a szerződésedet a biztosító által megjelölt, szabályos módon.

Fontos tudnod, hogy csakis a biztosítási évforduló előtt legalább 30 nappal van lehetőséged a lakásbiztosítás felmondására. Év közben ez akkor sem lehetséges, ha nem éves díjat fizetsz, hanem negyedévente, félévente, vagy akár havonta fizeted be a díjat, hiszen a szerződésed egy évre szól, és ettől nem lehet eltérni. Egyetlen kivétel létezik: ha érdekmúlás történik, ami azt jelenti, hogy például eladtad a szerződésben szereplő ingatlant.

A weboldalon megjelenített egyes ajánlatok megjelenítését több tényező befolyásolhatja, így az ajánlatra vonatkozó feltételek és megadott adatok, valamint a weboldalt üzemeltetőnek az ajánlatot tevővel való megállapodásai.  Az ajánlatok megjelenítésekor ezért nem független rangsorolás valósulhat meg, hanem a szerződött partnerek ajánlatai kiemeléssel előbbre kerülhetnek a listán.

További biztosítások

Legutóbbi blogbejegyzések

Készpénzfelvétel díja: trükkök, amikkel spórolhatsz a banki díjakon

A készpénzfelvétel sok pénzbe kerülhet. A díjak nem csak magasak, de összetettek is. Nem mindegy, hogy bankfiókban vagy egy automatából veszünk fel pénzt. Szerencsére egy törvény is segít bennünket, mi pedig mutatunk további trükköket, amikkel spórolhatsz a banki díjakon.

Tovább olvasom
Hogyan teremthetjük elő az önerőt?

Az önerő előteremtése minden ingatlanhitel esetében alapvető követelmény; enélkül a bankok szóba sem állnak az emberrel. Márpedig ez nem egyszerű, hiszen több millió forintról van szó, amit összegyűjteni évek munkája, arról nem is beszélve, hogy a pénz folyamatosan veszít az értékéből – különösen az utóbbi időben –, tehát a kamatoztatását is meg kell oldani; már ha van minek.

Tovább olvasom
Ints búcsút az átutalási díjaknak az UniCredit Mobil Aktív Plusz számlacsomagjával!

Az UniCredit Mobil Aktív Plusz számlacsomag egy új mérföldkő a pénzügyekben. Ezzel a számlacsomaggal végre búcsút mondhatunk az átutalási díjaknak, és könnyedén kezelhetjük pénzügyeinket a mindennapokban. Utánajártunk, hogy miért érdemes megfontolnod ezt a számlaváltozatot, és hogyan segíthet az UniCredit Mobil Aktív Plusz számlacsomag a pénzügyi terveid megvalósításában.

Tovább olvasom
Mire figyeljünk nagy összegű személyi kölcsön igénylésekor?

Többféle oka is lehet annak, hogy gyorsan, nagy összegű hitelre van szükségünk. Ilyenkor jó megoldásnak tűnik a személyi kölcsön. A szabad felhasználás és a gyors hitelbírálat vonzóvá teszi, és akár 12 millió forintot is kaphatunk. Az Akölcsön szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy a nagy összegű személyi kölcsön nem igényelhető online, és egy átlagjövedelem sem lesz elég. A miértek és a részletek a cikkben.

Tovább olvasom

Partnereink

Aegon
Allianz
Chubb
Colonnade
Generali
Genertel
Groupama
K&H
Köbe
Mapfre
Mondial
Posta biztosító
Signal
Union
Uniqua
Waberers