Miért hasznos a lakáshitel?
A lakáshitel több szempontból is hasznos lehet. Egyrészt az emberek jelentős része nem tudja csupán önerőből megoldani különböző ingatlancéljait, lakás vásárlása többször is anyagi gondokba ütközik, másfelől egy kedvező kölcsön segítségével komolyabb terveket is megvalósíthatunk. Egy lakáshitel felvétele persze többféle feltételt is tartalmaz, ezek közül a legfontosabb, hogy rendelkezzünk megfelelő mértékű önerővel, jövedelemmel és fedezet is szükséges. Ezek mellett persze másfajta kritériumok is akadnak, hitelezőtől és terméktől függően ezek változatos képet mutatnak. Mivel a kínálat széles, érdemes alaposan átböngészni a lakáshitel termékeket, mielőtt választanánk.
Így kell lakáshitelt igényelni
Térjünk is rá, mi a módja a lakáshitel igénylésének. Először is hasonlítsuk össze az ajánlatokat (erre oldalunk kiváló lehetőséget kínál), ismerjük meg azok részleteit (ne csak a havi törlesztő értékét nézzük), vegyük igénybe esetleg lakáshitel kalkulátor segítségét, s miután megfontoltuk a döntést és választottunk, elindíthatjuk az ügyintézést. A hitelező számos információt és dokumentumot begyűjt majd, például a jövedelmi helyzetünkkel, hiteltörténetünkkel, valamint a megvásárolandó és fedezetként bevonni kívánt ingatlannal kapcsolatban. Szükségünk lesz például az ingatlan 30 napnál nem régebbi tulajdoni lapjára, amelyen minimum széljegyként fel kell, hogy legyen tüntetve a tulajdonjog bejegyzés iránti kérelmünk. Ha családi házról, ikerházról, sorházról vagy építési telekről van szó, akkor egy helyszínrajzot, vagy térképmásolatot is kell kérnünk a földhivatalban. A hitelező ezt követően értékbecslést végeztet az ingatlanon (fontos tudni, hogy pontosan mekkora az ingatlan értéke), amelyet maga a hitelbírálat követ. Ha minden rendben van, megkapjuk a szerződést, és az aláírást követően, a szerződés megkötése után jöhet a folyósítás.
Ezt vizsgálják a hitelezők egy lakáshitel esetében
Jövedelmi helyzet
A hitelezők számára természetesen egy lakáshitel esetében sem mindegy, hogy a leendő ügyfél milyen jövedelmi helyzetben van. Mekkora havi törlesztő az, amit be tudunk és az állami szabályozásnak megfelelően be lehet vállalni. A szerződés megkötése előtt fontos tehát, hogy milyen mértékű rendszeres, havi nettó jövedelem az, amit tudunk igazolni, a jövedelmünk lehet alkalmazotti munkabér, vállalkozói jövedelem és nyugdíj is. Másodlagos jövedelmi forrásként feltüntethetjük a családi pótlékot, a GYED-et, a GYES-t és társait, de ezek elsődleges jövedelmi forrásként nem állják meg a helyüket, a bankok nem fogadják el őket annak.
Munkaviszony
Szorosan összefügg az előző ponttal, a hitelezők feltételei különböznek, de a legtöbb esetben legalább három hónapos munkaviszonnyal kell rendelkezni.
Önerő és fedezet
Egy lakáshitel felvétele előtt biztosítanunk kell megfelelő mértékű önerőt, valamint fedezetet is fel kell tudni mutatni. Utóbbi a legtöbb esetben a megvásárolni, vagy felújítani kívánt ingatlan lesz. Amelyet persze a hitelező felbecsültet, hiszen a hitel szempontjából fontos, hogy mekkora a forgalmi értéke.
Minősített fogyasztóbarát lakáshitel
A minősített fogyasztóbarát lakáshitel kategóriát a Magyar Nemzeti Bank (MNB) határozta meg, a minősítést bizonyos feltételek teljesítése alapján viselheti egy lakáshitel termék. A minősítés célja először is az volt, hogy erősödjön a hitelezők közötti piaci verseny, ugyanakkor az adósok dolgának megkönnyítése is fontos szerepet játszott. Az MNB átláthatóbb környezetet szeretett volna teremteni, olyat, amelyben a bankok különböző termékei jól összehasonlíthatóak egymással (például a havi törlesztő, a kamatperiódus, a különböző díjak és egyéb paraméterek alapján). A minősített fogyasztóbarát minősítést azok a lakáshitel termékek kaphatják meg, amelyek maximálisan megfelelnek az MNB által lefektetett feltételeknek.
A minősített fogyasztóbarát lakáshitel legfőbb feltételei a következők:
- annuitásos törlesztés
- a kamatperiódus hossza 5, 10, 15 év, vagy a futamidő végéig tart a kamatrögzítés
- a hitelbírálati határidő az értékbecslés rendelkezésre állásától számított legfeljebb 15 munkanap
- a folyósítási határidő a folyósítási feltételek teljesítésétől számított két munkanap
- a hitelező által választott referenciaértékhez viszonyított kamatfelár nem haladhatja meg a 3,5 százalékpontot
- a folyósítási díj maximum a hitelösszeg 0,75 százaléka, legfeljebb 150 000 ft lehet
- az előtörlesztési díj nem haladhatja meg az előtörlesztett összeg egy százalékát, lakástakarék-pénztári betétből pedig a szerződés szerint elérhető megtakarítás, a hozzá kapcsolódó állami támogatás és az azokra jóváírt kamat mértékéig az előtörlesztés díjmentes
Kik számára elérhető a minősített fogyasztóbarát lakáshitel?
Ahogyan a többi lakáshitel típusnál, a minősített fogyasztóbarát lakáshitel esetében is meg kell felelni a bank hitelbírálatán, a főbb feltételek is hasonlóak a munkaviszonyra, a jövedelmi helyzetre, az önerőre és a fedezetre vonatkozóan.
15 000 000 ft CSOK hitel
A CSOK (családi otthonteremtési kedvezmény) támogatás hitel része is lakáshitel, ebben a konstrukcióban maximum 15 000 000 ft-os kölcsönt lehet igényelni. A családi otthonteremtési programban felvehető kedvezményes, a futamidő végéig fix kamatozású lakáshitel feltétele, hogy az állam által meghatározott feltételeknek megfelelünk és a hitelező is hitelképesnek talál minket.
A lakáshitel költségei
A lakáshitel – ahogyan a többi kölcsön termék – különböző költségekkel jár, mielőtt választunk, érdemes felmérnünk ezen költségek nagyságát. Fontos összehasonlítani a bankok kínálatait (például lakáshitel kalkulátor segítségével), lehet, hogy az egyik termék vonzónak tűnik, de ha utánaszámolunk, akkor egy másik jobban megéri. A költségek között ott van például a közjegyzői díj (van olyan lakáshitel konstrukció, ahol a hitelező átvállalja a közjegyzői okiratba foglalás díját), vagy a földhivatali díjak. A lakáshitel feltétele, hogy legyen lakásbiztosításunk, ez pedig újabb költségeket jelent.
Mi számít önerőnek?
Készpénz
Az önerő sok esetben a készpénz, amelyet az ingatlan értékének bank által meghatározott százalékában biztosítunk.
Megtakarítás, kölcsön, támogatás
Az önerő lehet lakástakarék-pénztári megtakarítás, állami, önkormányzati, munkáltatói támogatás, vagy kölcsön, például lakásépítési támogatás ház építése, vagy lakóingatlan vásárlása esetén.
Elkészült munkák értéke
A lakáshitel mást jelenthet vásárlásnál és építkezésnél. Utóbbi esetében például önerőként be lehet számítani az elkészült munkálatok értékét, a helyszínen tárolt, korábban be nem épített építési anyagokat is. Az elkészült munkákat műszaki szakértő vizsgálja meg és meghatározza értéküket.
Ingatlanfedezet
Egy konstrukcióba sok esetben egyéb ingatlant is be lehet vonni, mint önerőt